Mindsailors piszę o nas…

W pierwszym artykule z tej serii opisaliśmy początki – spotkanie z Mindsailors, ustalenie założeń projektu, dojście do momentu briefu i przypieczętowanie współpracy. W  tym odcinku natomiast opowiemy o tym jak przebiegała jedna z części etapu koncepcyjnego, związana z zaprojektowaniem blatu naszych nowych linii desek LONGWAVE.

Mood board czyli przegląd inspiracji

Wśród załączników do briefu projektowego Tomka znalazła się obszerna galeria inspiracji, prezentująca jego oczekiwania w kwestii części wizualnej nowego produktu. Zebraliśmy to w całość, tworząc tablicę będącą kolażem obrazów z Pinteresta, wyników wyszukiwania z Google grafika i wizualizacji ofert sklepów ze sprzętem do surfowania.

Mood board – zbiór obrazów, materiałów graficznych, szkiców, próbek wzorów i materiałów, mający na celu oddanie klimatu opracowywanego projektu

Wśród zebranych inspiracji, oprócz klasycznych deskorolek znalazły się m. in. projekty istniejących desek surfingowych, stateczniki oraz antypoślizgowe pady o rozmaitych wzorach i kolorach. Mając punkt wyjścia w postaci mood board’u, mogliśmy rozpocząć prace nad pierwszym oficjalnym etapem w projekcie czyli  tworzeniem wizualizacji nowych produktów.

Na początek szkice 

Do prac nad koncepcjami wstępnymi zaangażowaliśmy kilku projektantów, którzy wcześniej zapoznali się z założeniami briefu oraz oczekiwaniami klienta.  Dlaczego wybraliśmy taką metodę pracy przy tym projekcie?
Przystępując do projektowania stawiamy się zarówno w roli klienta – traktując przedsięwzięcie jak własne, jak i docelowego odbiorcy – zastanawiając się czy nasza idea idzie w parze z chęcią nabycia powstającego produktu. Nasze doświadczenie pokazuje, że koncept, który jest w głowie klienta warto konfrontować z pomysłami innych. Takie podejście wnosi sporo świeżego powietrza do projektu i w efekcie prowadzi do nowych rozwiązań, często wcześniej nie branych w ogóle pod uwagę.
Mikołaj Wiewióra, projektant wzornictwa przemysłowego w Mindsailors

Dzięki tej metodzie udało się uzyskać różne interpretacje wizualne desek, które trafiły do klienta w formie szkiców.

Tomek już na pierwszym spotkaniu sygnalizował, że zależy mu na minimalistycznym wyglądzie, a unikatową propozycją sprzedaży dla nowych produktów, oprócz autorskiego systemu trucków, powinny być elementy wyróżniające linię LONGWAVE na tle oferty innych producentów. Tym samym odrzucone zostały propozycje wzorów w krzykliwych i intensywnych kolorach, na rzecz stonowanego, mocnego, ale nienachalnego designu, skoncentrowanego na detalach i uwydatnieniu uroku naturalnego drewna bambusowego. Po otrzymaniu pierwszego feedbacku, mogliśmy przejść do kolejnego etapu w ramach fazy koncepcyjnej czyli modelowania 3D.

Modelowanie 3D – proces tworzenia oraz modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą programu komputerowego typu CAD.

Rendery czyli realistyczne wizualizacje 3D

Szkice są etapem pośrednim w procesie projektowania koncepcyjnego. Mając wstępny zarys tego jak ma wyglądać produkt, przystąpiliśmy do prac nad tworzeniem modeli 3D, których celem było w realistyczny sposób odzwierciedlać wygląd przyszłych desek.

Skoncentrowaliśmy się na wytycznych w kwestii minimalnej liczby elementów ozdobnych i grze detali. Projekt zakładał wykorzystanie drewna bambusowego, które oprócz tego, że jest materiałem ekologicznym, posiada bardzo dobrą sprężystość, co korzystnie wpływa na prowadzenie deski

Skupiliśmy się również na charakterystycznym wykończeniu krawędzi desek, które oprócz walorów estetycznych miały pełnić funkcję użytkową – dobrze leżąc w dłoni, zwiększając komfort noszenia. Zaproponowaliśmy dwa rodzaje krawędzi, różniące się kształtem profilu.

Nowa linia desek LONGWAVE powstawała z myślą o wykorzystaniu eko materiałów. Rekomendacją było zastosowanie wspomnianego wcześniej drewna bambusowego, które Tomek wykorzystywał do wytwarzania dotychczasowych blatów. Wdrożenie produkcji dwóch rodzajów desek – jednej o  długości 140 cm i drugiej 100-centmetrowej spowodowałoby znaczącą redukcję odpadu.

Postanowiliśmy pójść w tym kierunku i zaprojektowaliśmy również wzór krótszej deski w ramach tej samej linii produktowej.

ZERO WASTE – styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. (Wikipedia)     

Tomek zdecydował się na jeden z zaproponowanych wzorów, którego celowo jeszcze tutaj nie pokazujemy. Jego wybór poznacie dopiero w kolejnych odcinkach  tego cyklu. Sledźcie dalsze losy naszego projektu! 🙂